See aava on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi"
},
"expansion": "Sami",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi-pro",
"3": "*āvõs"
},
"expansion": "Proto-Samic *āvõs",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Unknown. Possibly a variant of aapa (with leveling of the weak grade aava-, influenced perhaps by avata), or a separate Sami borrowing (from Proto-Samic *āvõs).",
"forms": [
{
"form": "aavempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "aavin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aava",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aava",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "aav",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "aava (comparative aavempi, superlative aavin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms with collocations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "aavikko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aavameri"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
4
],
[
10,
14
]
],
"english": "wide sea, open sea",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "aava meri",
"translation": "wide sea, open sea",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"open, wide (featuring a very large open area, especially sea)"
],
"id": "en-aava-fi-adj-qciN-nwQ",
"links": [
[
"open",
"open"
],
[
"wide",
"wide"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "avoin"
},
{
"word": "avonainen"
},
{
"word": "aukea"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋɑ"
}
],
"word": "aava"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi"
},
"expansion": "Sami",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi-pro",
"3": "*āvõs"
},
"expansion": "Proto-Samic *āvõs",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Unknown. Possibly a variant of aapa (with leveling of the weak grade aava-, influenced perhaps by avata), or a separate Sami borrowing (from Proto-Samic *āvõs).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aava",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aava",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aava",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aava",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "28 72",
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "35 65",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 87",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"open sea"
],
"id": "en-aava-fi-noun-X3RVGA3p",
"links": [
[
"open sea",
"open sea"
]
],
"related": [
{
"word": "aapa"
},
{
"word": "apaja"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "merenselkä"
},
{
"word": "ulappa"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋɑ"
}
],
"word": "aava"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Proto-Samic",
"Finnish terms derived from Sami languages",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with unknown etymologies",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋɑ/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "aavikko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "aavameri"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi"
},
"expansion": "Sami",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi-pro",
"3": "*āvõs"
},
"expansion": "Proto-Samic *āvõs",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Unknown. Possibly a variant of aapa (with leveling of the weak grade aava-, influenced perhaps by avata), or a separate Sami borrowing (from Proto-Samic *āvõs).",
"forms": [
{
"form": "aavempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "aavin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aava",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aava",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "aav",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "aava (comparative aavempi, superlative aavin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with collocations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
0,
4
],
[
10,
14
]
],
"english": "wide sea, open sea",
"tags": [
"collocation"
],
"text": "aava meri",
"translation": "wide sea, open sea",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"open, wide (featuring a very large open area, especially sea)"
],
"links": [
[
"open",
"open"
],
[
"wide",
"wide"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋɑ"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "avoin"
},
{
"word": "avonainen"
},
{
"word": "aukea"
}
],
"word": "aava"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Proto-Samic",
"Finnish terms derived from Sami languages",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with unknown etymologies",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑːʋɑ/2 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi"
},
"expansion": "Sami",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "smi-pro",
"3": "*āvõs"
},
"expansion": "Proto-Samic *āvõs",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Unknown. Possibly a variant of aapa (with leveling of the weak grade aava-, influenced perhaps by avata), or a separate Sami borrowing (from Proto-Samic *āvõs).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aava",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aava",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aava",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aava",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aav",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "aapa"
},
{
"word": "apaja"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"open sea"
],
"links": [
[
"open sea",
"open sea"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑːʋɑ"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "merenselkä"
},
{
"word": "ulappa"
}
],
"word": "aava"
}
Download raw JSONL data for aava meaning in All languages combined (40.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.